среда, 22.08.2012, 07:30 -> 10:08
Vožnja postaje luksuz
Cena benzina evropremijuma premašila 160 dinara, a na nekim pumpama na auto-putu i 170. Ni vožnja na auto-gas nije više jeftina, litar je 78 dinara. Naftaši ne isključuju mogućnost i svakodnevnih povećanja, jer je dinar sve slabiji, a cena sirove nafte raste.
Cene naftnih derivata vrtoglavo rastu u Evropi i Americi. Na našim pumpama gorivo je u poslednjih pet dana dva puta poskupelo: benzini ukupno dva i po, a dizel goriva do dva dinara.
Za naredni period naftaši ne isključuju mogućnost i svakodnevnih povećanja jer je dinar sve slabiji, a cena sirove nafte raste.
Cena benzina evropremijuma premašila je 160 dinara, a na nekim pumpama na auto-putu litar košta i 170. Evrodizel je skuplji za dinar i litar košta od 148 do 155 dinara. Dobro dođe svaka ušteda, pa vozači tragaju za pumpama gde je jeftinije.
Ni vožnja na auto-gas nije više jeftina. Samo za mesec dana poskupeo je više od 10 dinara. Litar košta 78 dinara. Međutim, ni cene tog za vožnju i dalje isplativijeg goriva neće mirovati.
Trgovci najavljuju da će litar plina za automobile u septembru koštati više od 100 dinara.
Aleksandar Jonev iz Asocijacije za naftni i tečni gas CEFTE kaže da će cena tečnog naftnog gasa sigurno rasti, a da je poslednje poskupljenje na berzi od 18 odsto posledica povećane potrošnje u "Petrohemiji".
"Skoro je i Turska jedan od najvećih potrošača naftnog tečnog gasa raspisala tender, pa se očekuje još 13 odsto vanrednog poskupljenja pre onog sezonskog povećanja cena", kaže Jonev.
Cene goriva beleže rekorde u većini evropskih zemalja. U Sloveniji i Nemačkoj, nikad skuplje.
Amerika, Francuska i Velika Britanija najavljuju povlačenje strateških rezervi, što bi dovelo do novih poskupljenja.
Barel sirove nafte na londonskoj berzi prodaje se za 114 dolara, dok američka laka nafta na njujorškoj berzi premašuje 95 dolara. Za nagle skokove cene sirove nafte stručnjaci navode tri razloga.
"Prvi i osnovni razlog je kriza na Bliskom istoku i mogućnost da dođe do ratnih sukoba na relaciji Iran–Izrael. Druga je zaustavljenje protoka Ormuz u Persijskom zalivu i treća stvar je kriza u evrozoni, dubioza i poverenje investitora", napominje Vladimir Krulj iz Poslovnog savet EU podunavskih zemlja.
Kada se sve to uzme u obzir, kaže Krulj, ne možemo očekivati pad cena nafte u narednom periodu.
Cene naftnih derivata u Srbiji slične su kao u regionu. Nešto jeftinije gorivo je samo u Bosni i Hecegovini. Kako bi se sprečila enormna poskupljenja, glavni mehanizam za kojim se u ovakvim situacijama poseže jeste ograničenje maksimalnih maloprodajnih cena naftnih derivata.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 44
Пошаљи коментар